BİZİ TAKİP EDİNCOLD CASE FILES (2017)

COLD CASE FILES (2017)

Bölümler

1. Sezon / 1. Bölüm | KILLINGS ON CHRISTMAS EVE
Minik Chehalis,Washington kasabasında noel zamanıydı. Ed ve Minnie Maurin’in arkadaşları ve ailesi yaşlı çiftin yıllık tatil partisine katılmayı düşünüyorlardı ama konuklar Maurin’lerin evine geldiklerinde kimseyi bulamadılar. Birden çok şahit onların tanınan aracının otoyoldan geçişini gördüklerini söylediler ancak kimse çifti görmemişti. Ertesi gün arabaları bir park alanında bulundu - boştu ama içi kan doluydu. Çiftin ailesi büyük çaplı bir arama başlattı ve yaşlı çift üç gün sonra ormandaki bir yolda vurulmuş olarak bulundu. Dedektifler çiftin silah zoruyla kaçırıldığını ve banka hesaplarından para çekmeye zorlandığını saptadı. Dedektifler çiftin birazdan daha fazla parası olduğunu bilen şüpheliler üzerine yoğunlaştı - torunları da dahil - ancak hiçbir şüpheli suçlu bulunmadı. Dava zaman aşımına uğradı. İki deste yılın ardından, bir “soğuk dava” dedektifi kendisini çocukluğundan beri ürperten Maurin davasını yeniden açtı. Ed ve Minnie'nin kaybolduğu gün gerçekte olanları bir araya getirmeye başladığında, dehşete düşmüş bir tanık katilleri yakalatabilecek bir anahtar ile öne çıktı.


1. Sezon / 2. Bölüm | A KILLER SLIPS AWAY
Dul kaldıktan kısa bir süre sonra Anna Mae Florence’in sevimli ailesi onu Alabama’dan Colombus’a getirdi. Bu sayede onun canlı, eğlenceli teyzesi ve kız kardeşi hayatının geri kalan kısmında onun kardeşlerine ve çocuklarına daha yakın olabilirdi. Anna Mae’nin ailesi onu diğer yaşlılarla birlikte güvende ve mutlu olacağını düşündükleri bir apartman dairesine yerleştirdi fakat o, evde ölümcül bir saldırıya uğradığında onların niyetleri bir trajediye dönüştü. Erkek ve kız kardeşi onu alışveriş günü için almaya geldiklerinde içeriden gelen çığlıklarını duydular. Kapıyı tekmeleyip kırdılar ve kanlar içindeki daha genç bir kadın onları koşarak geçip gözden kayboldu. Anna Mae yerde can çekişiyordu ardından da hastanede hayatını kaybetti. Dedektifler suçun detaylarıyla ortaya çıkan ve uyuşturucu kullanan yerli bir kadını olaya dahil eden tanığın ardından katili bulacaklarından emin oldular ama tanık bir anda kaybolunca dava da zaman aşımına uğradı. Yirmi yıldan daha uzun bir süre sonra Anna Mae’nin yeğeni konuyu kendi ellerine almaya ve bu davayı yeniden açmaları için dedektifleri ikna etmeye karar verir. Dedektifler yakalanması zor tanığı takip etmeyi başarınca yeni bir hikaye açılır ve önceki fark edilmemiş bir suçtan kalan ipucu onları katile yönlendirir.


1. Sezon / 3. Bölüm | A FAMILY CURSED
Zilpha ve Reba Lowery'nin küçük yeğeni Jeremiah kaybolduğunda ailesi çılgınca dönüyor. Kaçtığını düşünen polisin yardımıyla çaresizce ipuçlarını aradılarAncak Zilpha kaybolduğunda işler daha da kötüleşiyor ve altı ay sonra ormanda kemikleri bulunuyor. Ölmeden hemen önce Zilpha, kızkardeşi Reba'ya, Jeremiah'ın babası Eddie'nin kendi oğlunu öldürdüğüne ve Eddie ile yüzleştiğine inandığını söyledi. Bu, Eddie'yi, hem Jeremiah'ın kaybolması hem de Zilpha'nın cinayetinde Reba'nın gözündeki birincil şüpheli yapar. Kız kardeşinin öldürülmesi ve yeğeninin ortadan kaybolması nedeniyle polise Eddie’nin peşinden gitmesi için yalvarıyor, ancak dedektifler Eddie'ni suçla bağlantısını kuramadığı zaman dava düşüyor. Dava, altı yıl sonra, Jeremiah'ın cesedinin keşfedilmesine yol açan beklenmedik bir itiraf ile açılır ve sonuçta kendini hapishane haydutlarının izinde bulan bir dedektif, Zilpha katilinin izinde çalışmaya yönlenir.


1. Sezon / 4. Bölüm | LITTLE LOST GIRL
Pensilvanya,Oil City’den bi arama geldiğinde Halloween’den bir önceki geceydi. Arayan kişi küçük bi kızın caddede bi adam tarafından kırmızı bir arabaya bindirilip kaçırıldığını söyler. Ardından bir ikinci arama gelir. Bu sefer endişeli bir annedendir arama; 11 yaşındaki küçük kızı, Shauna Howe, akşam gittiği kostüm partisinden eve dönmemiştir. Bu, kayıp kızın şehir dışındaki tren raylarında cesedinin bulunmasıyla son bulan üç günlük bir arayışın başlangıcıdır. Polis, pedofili bulma adına kasabayı ve Shauna’nın ailesini sorgulamaya başlar – herhangi tutarlı bir şüpheli bulamazlar ve soruşturma kapanır. Shauna’nın ölümü, küçük kasaba üzerine korku gölgesi gibi çöker; Masumane çocuğun Halloween’deki şeker-ya da-şaka’sı kaybolmuştur. Bayram iptal olmuştur. 10 yıl sonra, işinin ehli bir dedektif kendisine ve Sahuna’nın ailesine kızı bulacağına dair söz verir. Araştırması sırasında kasabanın nehir kıyısında eski bi ahşap kaplama sökerek kızı öldürmüş olabilecek sayılı şüpheli keşfeder ve en sonunda gerçek katillerin bir yüzyıl boyunca özgür kalmasını sağlayan şok edici bir hatayı ortaya çıkarır.


1. Sezon / 5. Bölüm | SHE NEVER CAME HOME
14 yaşındaki Tina Faelz okulundan eve giderken bıçaklanarak öldürülmüş biçimde bulunur. Görgü tanığı ve cinayet aleti bulunamadığı için polisler araştırmaya çok az ipucuyla başlamak zorunda kalmışlardır. Kim 14 yaşındaki bir kızı öldürmeyi ister ki? Kızı öldüren silahın araştırılması dedektifleri bir kaç tane şüphelinin peşine düşürdü Yerli suçlulardan Tinanın okulundaki öğrencilere kadar bir çok kişi araştırıldı ancak bunun sonucunda dava bir yere ulaşmadı 27 yıl sonra çaylak bir dedektif eski bir olay yeri fotoğrafından yeni bir ipucu buldu. Bu ipucu polisleri hiç kimsenin suçu işleyebileceğini düşünmediği bir insana ulaştırdı.


1. Sezon / 6. Bölüm | SWEETHEARTS SILENCED
Wisconsin'teki bir kırsal kesimdeki çiftlik kasabasında yaşayan Tim Hack ve Kelly Drew, bir düğün salonundan eve gelemeyince aileleri derhal suikast ihtimalinden şüpheleniyorlar. Wisconsin tarihinin en büyük insan avı başlatıldı ve araştırmaya beş gün kala, mısır tarlalarında bir ipucu ortaya çıktı: Kelly'nin yırtık pantolonu. Aileler şimdi Tim ve Kelly'nin hayatta olmadığına inanıyorlar. Çifte ait kalıntıların ormanda bulunmasından iki aydan daha uzun bir süre aramaya devam ediliyor, yalnızca son görülen yerden sadece yedi mil uzaklıktadır. Şahitler, ünlü dedektif Henry Lee Lucas ve Otis Toole dahil olmak üzere dedektifleri birkaç yaşayan zanlıya götüren önemli ipuçları buluyorlar ancak Tim ve Kelly'nin öldüğü gece hiçir şüpheli olay yerine olmadığından dava düşüyor. Yirmi altı yıl sonra, yeni ve kararlı bir dedektif medyayı dahil ederek davayı açmaya karar verdi. Yerel bir haber kanalı raporu açıklıyor ve onlara Tim ve Kelly'nin cinayetlerini çözmenin anahtarını veriyor. Dedektifler sonuçta birçoğunun ünlü Zodyak katili olarak bildikleri bir adamın izini ortaya çıkarıyorlar.


1. Sezon / 7. Bölüm | THE NIGHT SHIFT
Brad Perry kısa bir süre önce Mormonluk misyonundan geri döndü, okula gidiyordu ve nişanlandı. Ailesi, bir benzin istasyonu görevlisiyken mezarlık bekçisi olarak işe başladığında, bir daha asla hayatta kalmayacaklarını hiç düşünmemişti. Ailedeki "barış gücü" olarak bilinen Brad, benzin istasyonunun depolarında bağlanmış ve vahşice dövülmüş olarak bulundu. Hiç kimse bunun için bir sebep düşünemedi; Kilolu bir kolej çocuğuna karşı bu vahşiliği kim ister? Dedektiflerin katilleri yakalayacaklarına dair yüksek umutlar var - benzin istasyonunda gördükleri bir adamın robot resmini veren iki güçlü tanık var. Ancak tanıklar onu bir araya getiremiyor ve dava hızla soğuyor. Yaklaşık yirmi yıl sonra, Brad'in kardeşi, şu an bir polis memuru olarak ve ailesiyle yakın ilişki içinde olarak davaya bakmaya karar verir. Soğuk bir dava dedektifi ile bir araya gelirler ve neden birisinin Brad'i öldürmesini isteyeceğini ve benzin istasyonuyla ilişkisini anlamak istediler - ve daha sonra yeni DNA teknolojisi onlara asıl şüpheliyi yakalamalarında yardımcı oldu.


1. Sezon / 8. Bölüm | A FAMILY SECRET
Edna Dishon bir gün işten eve erken geldi ve yolunun üzerinde anormal bir şey gördü: kızının arabı oradaydı, günün ortasında, on yedi yaşındaki kızı her zaman yaptığı gibi sabahtan liseye gitmiş olmalıydı. Ayrıca Jessica Dishon evde değildi. Ardından Edna, Jessica’nın arabasının içinde bir ayakkabı, kızının cüzdanı ve kızının cep telefonunu fark etti. Telefonun ekranında “9” yazılıydı. Edna kocasını çağırdı ve ikili kızlarının kaybolduğunu bildirmek üzere polise gittiler. Ancak onlara beklemeleri söylendi, polis kızın sabaha kadar ortaya çıkacağını düşünüyordu. Jessica sabaha kadar eve gelmeyince ailesi FBI’ı aradı, yerel polise artık güvenmiyorlardı. Bir yıl içerisinde FBI bir tutuklama yapmak için yeterli delile ulaştı ama bir hata sonucu şüpheli salıverildi ve dava zaman aşımına uğradı ve Dishon ailesi aralarında bir katilin yaşayıp yaşamadığı şüphesiyle kalakaldı. On sene sonra, anlayışlı bir dedektif zaman aşımına uğramış bazı davaları çözmek için küçük kasabaya geldi ve kendisini Jessica’nın katiline yönlendiren korkunç bir aile sırrını açığa çıkardı.


1. Sezon / 9. Bölüm | OFFICER DOWN
Şerif Joe Clark etrafı tarafından sevilen birisiydi. Uyuşturucuya karşı sert bir duruş sergileyen kibar bir adamdı. Mutfağında bir keskin nişancı tarafından vurulduğunda ailesi ve diğer görevliler bunun bir uyuşturucu savaşının başlangıcı olduğundan emindi. Uyuşturucu dünyasından birisi Joe’nun peşlerinde olduğunu biliyordu bu yüzden ilk önce onu hakladı. Joe’nun iyi bir arkadaşı olan tecrübesiz ama tutkulu bir dedektif davayı üstlendi. Joe’yu öldüren uyuşturucu satıcısını bulmak ve parmaklıkların ardına koymakta kararlıydı. Fakat dedektif bir şüpheliyi tanımlamakta hata yaptı ve ardından bir sonraki hedef olmaktan korktuğu için davayı terk etti. Dava zaman aşımına uğradı. Neredeyse otuz sene sonra, yeni bir genel avukat ABD’deki en eski düşmüş davayı almak için bir ekip kurmaya karar verdi. Üç dedektif Joe Clark davasını alıyor ve uzmanlıklarını birleştirerek aslında uyuşturucu davası ile hiç alakası olmayan bu suç için bir neden buluyorlar.


1. Sezon / 10. Bölüm | CIRCLE OF FRIENDS
1989 yılında çoktan bunaltmaya başlamış bir Temmuz sabahında, emeklediğinden beri yalnız olan 18 yaşındaki kızını tek başına büyüten Newaygo’lu baba Bob Siders, şişeleme tesisindeki gece vardiyasından evine döner. Kızının evde olmadığını görür. Akşamüstü olana kadar Shannon’dan hiç haber alamayan baba paniklemeye başlar ve polisi arar. Polis Bob’un endişelerini dinler ama Shannon’un başına kötü bir şey geldiği ile ilgili fikirlerine katılmaz. İki ay sonra, bir avcı ormanda Shannon’un feci haldeki cesedini bulur. Dedektifler küçük kasabadaki herkesi sorgular ve kızın o akşam sekiz genç ile birlikte olduğunu bulur. Onlardan iki tanesi gece yapılan partiden sonra Shannon’u eve bıraktılar ve bir daha hiçbiri onu görmedi. O geceden sonra Shannon’dan hiç bir işaret olmadı. Müfettişler geçerli bir şüpheli bulamayınca dava zaman aşımına uğradı. Yirmi iki sene sonra, düşmüş davalarla ilgilen bir takım Shannon’un katilini bulmak için bir araya geldi. Kasabaya gittiklerinde şüphelerin geçen yirmi yılda arttığını tespit ettiler. Müfettişler köydeki herkesi komşusunu, arkadaşını ya da babasını suçlarken buldu. Ayrıca zaten bu şüphelilerle kalmıyor aynı zamanda davayı kendi başına çözmeye kararlı olan bir kadın ile de uğraşmak zorunda kaldılar.