BİZİ TAKİP EDİNOUTBACK NATION

Bölümler

1. Sezon / 0. Bölüm | FROM MESS TO MASTERPIECE
Renshaw ailesinin Corona, Kalifornya’da çok hoş ve geniş evleri, hatta aile havuzları bile vardır. Ama felaket bahçelerine gidince bütün büyü bozulur. Yabani otlar, taşlar, demir çubuklar, ölü ağaçlar ve çimenler fazlasıyla çoğalmıştır ve ormana benzeyen yerde ev artık bir çöplük alanına dönmüştür ve de artık işe yaramayan bir sera vardır. Renshawların maddi durumu kötüdür, bir yandan anne olan Christine 3 farklı part-time işte çalışmaktadır bir yandan kocası Jon, baskı şirketindeki işine devam etmektedir ki 1994’te işe başladığı zamanlar kadar uygun bir iş değildir. Ve iki genç kız Jasmine ve Ginger’ı yetiştirmek pahalıdır. Bu yüzden Christine ve Jon’un en son düşündüğü şey ormana dönmüş arka bahçeleridir. Ve işte tam da bu yüzden, Jamie işleri değiştirmek için ortaya çıkar.


1. Sezon / 1. Bölüm | ALIGATORS IN THE BACKYARD
Birinci sezonun açılışında, Floridadaki Merritt adasından Farley ailesinin ormana dönmüş arka bahçesini, rahatlamak için bir alana çevirirken Jamie, bir timsahla karşı karşıya gelir. Jamie 5 kişilik bir aileden oluşan Farley’lerin timsahlar yüzünden arka bahçelerinden çok korktuklarını öğrenir. Oradaki gereksiz şeylerden kurtulmaya başlar. İkinci gün ise, Jamie aile için planladığı eğlence yeri, sanat stüdyosu, çim hokeyi yeri ve timsah geçirmez çitleri yapmaya başlar. İşin sonuna geldiklerinde ise bahçeye barbekü kurarlar, yeni ve güzel bir sürü bitki dikerler ve misafirler gelmeden hemen önce işi bitirirler. Aile Jamie’nin emeklerine minnettardır ve Jamie arkasında gayet tatmin olmuş müşteriler bırakır.


1. Sezon / 2. Bölüm | WELCOME TO THE JUNGLE
Baio ailesine yardım eli uzatan Jamie, ilk defa orman gibi olmuş bir bahçeyle karşı karşıya ve ormanlarını bir cevhere dönüştürecek. Mike Baio ve eşi Kaylene, üç çocuklarıyla birlikte arka bahçelerini güzelleştirme umuduyla ilk evlerine bir yıl önce taşındılar. Ancak tüm paralarını evin içine ve ön bahçesine yatırdılar. Şimdi ise haddinden fazla büyümüş kullanılamaz ve tehlikeli bir ormanları var. Jamie palasını alıp bu ormanı geçmeli ve bu canavarı eğitip kurtarmak için bir plan yapmalı. Komşunun çitinde yanlışlıkla bir delik açtıktan ardından Jamie, Baio’nun bahçesinde halihazırda var olan iyi parçaları değerlendirerek güzel bir bahçe oluşturmayı hedefliyor. Bu büyülü orman ruhunu kullanmak istediği için, bir sunken lounge, ağaçlık tarzında bahçe, ebeveynlerin dinlenmesi için bir yer, havada kale ve bir de basketbol sahası yapıyor. Ayrıca gizli projesi olarak da havuzu yeniliyor. Ailenin galip geldiği bir dönüşüm. Dahası, gece yarısı birlikte çalışıp 700 adet bitki ekmeleri, kaynaşmalarını sağlayan bir deneyimdi… Asla unutmayacakları bir tane.


1. Sezon / 3. Bölüm | FROM TRASH TO TREASURE
Jamie, Sepulveda Ailesine bahçelerindeki çöp yığınından kurtulmalarında ve Güney Plaj stilinde bir bahçeye dönüştürmelerinde yardım etmelidir. Sepulveda Ailesi çok zor bir dönem geçiriyorlardır, evin babası olan Gus’ın şirketi batmıştır ve evin annesi olan Amy işini kaybetmiştir. Bunun üstüne de Amynin babası yeni vefat etmiştir ve yıllarca biriktirdiği eşyaları bahçelerinde bırakmıştır ve bu 325.16m2 olan ev çok hızlı bir şekilde çöplüğe dönüşmüştür. Çocukları Gigi ve Aidan’nın artık oynayacağı bir yer kalmamıştır. Jamie, bahçelerini temizlemekte yardımcı olur ve bunun karşılığında bahçeyi güzelleştirecektir. Jamie, bir tepeden dereye yuvarlanarak düştükten ve opossum hayvanından kurtulmalarını sağladıktan sonra bahçelerine çok hoş bir kabine, gündüz yatağı, temiz bir havuz, kelebek bahçesi ve iki katlı çocuk alanı ekler. Bu alanda Gigi alt katta ders çalışırken üst katta Aiden zombi öldürme oyununu oynayabilir. Bu, sezonun belkide en büyük dönüşümüdür.


1. Sezon / 4. Bölüm | A BONZAI BONANZA
Jamie Tsurumakilerle tanışır ve yılanlarla dolu ölümcül arka bahçelerini muhteşem Japon bahçesi içeren güzel bir ormana dönüştürmelerine yardım eder. Nao ve Megan bir yaşındaki oğulları Luke’u yılanlarla dolu vahşi bir orman gibi olan arka bahçelerine güvenlik yüzünden çıkaramazlar. Nao Japon’dur. ve orada arka bahçeleri yoktur. Her ikisi de dışarısı konusunda acemidirler o yüzden Jamie onlara en basit şeyleri bile öğretmek zorunda kalır. İki yılandan kurtulduktan sonra Jamie ve çift arka bahçelerini içine gerçek Japon mirası tatları katarak çitlerle çeviriyorlar ki Luke babasının geldiği yeri bilebilsin. Geleneksel bir Japon çay evi ve spa arka bahçelerine başka hiçbir ailede olmayacak özel bir görünüm katıyor.


1. Sezon / 5. Bölüm | FROM RUBBISH TO RESORT
Jamie, unutulmuş 1672.25m2 bahçeyi yenilemek için Martin ailesine yardım etmeye gelir. Martin ailesi çöplüğe dönüşen bahçelerini uzun zamandır unutmuşlardır. Doug Martin, Shannon ile tanıştığında ilk görüşte aşık olmuştur. Kısa süre içinde Shannon’nın bir önceki evliliğinden olan iki çocuğu Alex ve Carley ile bu büyük bahçeli eve taşınmışlardır. Doug ve Shannon’nın yeni bebeği Julia ile ailelerini büyütmüşlerdir fakat bu arada bahçe tamamen unutulmuştur ve bir önceki sahibinden kalan tehlikeli ve bitmemiş projeler vardır (tavuk kümesi gibi). Uzun çabadan sonra Jamie bahçelerine bir çadır, futbol sahası, sebze bahçesi, Julia için bir bebek köşesi, Carley için bamboo yapımlı oyun alanı ve süpriz bir su öğesi katar.


1. Sezon / 6. Bölüm | 6
Jamie, on yıllardır ihmal edilmiş ve yılanlarla kaplı Hage ailesinin arka bahçesini kurtarırken hayatının en zorlu sınavlarından biriyle yüz yüze gelir. Hage ailesi mali kriz döneminde hayallerini süsleyen evlerini kaybetmiştir ve 1954 yılında Tiffanie’nin 1954 annesinden kalan aile evine taşınmak zorunda kalmışlardır. Ama o zamandan bu yana evin arka bahçesi tam bir ormana dönüşmüştür. Ebeveynler iki genç çocuklarıyla birlikte ayakta kalmak için çalışırken akıllarına en son gelen şey arka bahçeleri olmuştur. Öyle ki bahçe perişan bir haldedir. Jamie’nin gelir bu 6400 metrelik perişan bahçeyi ele alıp eski görkemli günlerine dönüştürmeye karar verir. Ama bahçe yalnızca büyük zorluklardan ibaret değildir. Tiffanie 1.günde onu ölümüne korkutan bir şekilde çim öbeklerinin altında 3 tane yılan bulur. Sonra Jamie ve ailenin babası Preston 2. Günde iki büyük palmiyeyi bir vinçle taşımaya çalışırlar ve devasa şöminenin ailenin serasının üzerine düşmesine ve bütün işe yeniden başlamak zorunda kalmalarına ramak kalır. Ama Jamie, Preston ve birkaç çalışan kelimenin tam anlamıyla şömineyi iterler ve günü kurtarırlar. Herkes el birliğiyle bir futbol sahası, bir golf sahası, koi göletleri, klasik bahçe, bahçe mutfağı ve serayı bitirmek için ellerinden geleni yapar. Bu gerçekten inanılmazdır ve bütün aile büyülenir.


1. Sezon / 7. Bölüm | 7
Jamie, korkunç arka bahçelerinin içindeki güzellikleri görmelerini sağlamak için Wingerson’lara yardım ederken kokarca fobisiyle yüz yüze kalır. Genç Wingerson aileleri küçük sevimli evlerinde yaklaşık bir yıldır oturmaktadırlar ama haftada 140 saat çalışmak zorunda olmaları arka bahçelerine vakit ayırmalarına engel oldu. Boş zamanlarını iki küçük kızları Kaya ve Keaton’la geçirdiler. Bu 260 metrekarelik arka bahçeyi içindeki pek çok güzel bitki ve çiçeklerle üzerinde çalışılacak yabanda bir elmas olarak görür. Ailenin babası Kirk’e karısı Trish’le birlikte zaman geçirecekleri şarap evinin yapımına yardım eder. Jamie Trish’e konuklarını ağırlayabilecekleri aile merkezinin yapımında da yardım eder. Gizli projeyse daha önce arka bahçede oynama fırsatı bulamayan kızlar için iki katlı bir oyun alanıdır. Kızlar ortya çıkar çıkmaz bu oyun alanına dalarlar. Partinin en can alıcı olayı budur. Bölümün en büyük anı Jamie’nin büyük düşmanı kokarcayı görmesidir. Neyse ki kokarca 30 dakika içinde bahçeyi terk eder ve inşaat devam edebilir.


1. Sezon / 8. Bölüm | 8
Jamie nişanlı bir çiftin arka bahçesini dönüştürerek hem onlara bir düğün alanı sağlayarak hem de arka bahçelerini düzenleyerek çifte bir görev üstlenir. Bahçeyi hem düğün için hazırlar hem de çiftin küçük çocuklarının güvenliği için foksiyonel ve güvenli bir hale getirir. Sezon finalinde James iki erkek çocukları olan ve oldukça zor zamanlar geçiren nişanlı genç çift Stephanie White ve James Wentworth’le tanışır. James işimi kaybetmiştir ve yakın zamanda oğullarının otizm hastası olduğunu öğrenmişlerdir. Bu nedenlerden arka bahçeleri harap olmuş ve evlenememişlerdir. O yüzden Jamie sadece arka bahçeyi dönüştürme görevini değil ayrıca çiftin burada düğünlerini yapma görevini de üstlenir. James’in bir iskele ve ailesini korumak için bahçenin etrafına çitler yaparken Stephanie’nin yeni bir bahçe ve çocuklar için oyun alanının üzerinde çalışmasıyla oldukça duygusal bir bölüm. Bu arada Jamie, bahçeye bir düğün sunağı inşa eder. Sonunda her şey bir araya gelir ve çift muhteşem bir törenle evlenirler.